Vyzkoušejte produkt z hořčíkové řady ❤️ IQ MAG a dáme vám 🚚 dopravu ZDARMA na celou objednávku 👍 Ke každé objednávce DÁREK Samolepící náplast na prsty

Silymarin

ÚČINNÝ OCHRÁNCE JATERNÍCH BUNĚK

Oblíbené klišé, zejména z úst tzv. celebrit, je "dopřávám si detox, piju jen zeleninové šťávy a jím mořské řasy". Přitom tzv. detox probíhá v reálném čase nepřetržitě, vždy podle reálných potřeb organismu. Podílí se na něm v největší míře naše játra, která přerozdělují, syntetizují, neutralizují a transportují vše potřebné. Játra jsou biochemická stanice, ve které neuvěřitelně přesně a efektivně vše probíhá. Ovšem narozdíl od kamenné stavby mají játra jako biochemická stanice unikátní schopnost sebeobnovy (regenerace). Vidíte, a přece existují lidé, kteří si většinou vlivem vlastní nevědomosti nebo okázalé ignorace všech zdvižených prstů dokáží játra zcela zničit. Vzhledem k mimořádné regenerační schopnosti jater je až s podivem, že se taková sebedestrukce vůbec podaří. Vždyť uznávané zdroje udávají, že stačí jen 1/8 zdravé jaterní tkáně, aby se zbytek dokázal zotavit. V tomto procesu hrají klíčovou roli tzv. Itovy buňky jater, které proces regenerace spouštějí i zakončují. Ovšem aby se tak stalo, je nutné, aby se celková životospráva, dieta a léčba navzájem podpořila. A když se k tomu všemu přidá i Silymarin, zvedá se pravděpodobnost úspěchu měrou podstatnou. No a  co že je to vlastně ten Silymarin

Zdrojem Silymarinu je statná bodlákovitá rostlina ostropestřec mariánský (lat. Silybum marianum) z čeledi  Hvězdnicovité (Asteraceae). Anglický název pro ostropestřec je Milk Thistle.

Plodem ostropestřce mariánského jsou semínka -  nažky, obvykle 6 až 7 mm  velké. Ty jsou s obsahem právě oněch ceněných účinných látek. V podstatě se jedná o směs flavolignanů, v níž převažují silybin A  a  silybin B, silydianin a silychristin. Přítomen také bývá dehydroflavonol taxifolin. Plody  dále  obsahují hořčiny a také biogenní aminy tyramin a histamin. Mastný olej ostropestřece  mariánského obsahuje přibližně 0,1 % silice. Silymarin v současné standardizované podobě jako komplex silybinů A a  B, silydianinu a  silychristinu byl připraven  německými vědci v roce 1968. Zkoušen byl  jako  hepatoprotektivum (ochrana jater), relativně silný antioxidant (klíčová schopnost ochrany membrán hepatocytů je právě zhášení volných radikálů), choleretikum, cholagogum  a  sedativum. V minulosti byl dokonce používán i k léčbě  malárie!

V čem spočívá silná ochranná funkce Silymarinu vůči jaterní tkáni?

Jeho aktivní látky se vážou na membrány hepatocytů (jaterních buněk) a brání tak průniku toxinů. Tím chrání jaterní tkáň před cirhózou a nekrózou. Současně s tím se díky Silymarinu zvyšuje vylučování žluči do střev = zlepšení emulgace, potažmo trávení tuků. Standardizovaný extrakt z ostropestřce mariánského je doporučován při poruchách trávení, při poškození jaterní tkáně toxickými látkami (z potravy, z některých léčiv, z pobytu v agresivním prostředí atd...), jako podpůrná terapie chronických jaterních onemocnění a při jaterní cirhóze. Vhodné je podání při žlučníkových kamenech a žlučníkových kolikách, k podpoře celkové detoxikace těla. Vhodný bývá při nechutenství a ke zlepšení fyzické výkonnosti. Použití má také jako mírné sedativum pro jeho tlumivý vliv na činnost  sympatiku. Má schopnost snižovat horečku. Velmi ceněný je při otravách alkoholem, drogami a houbami. Urychluje regeneraci jaterní tkáně, dokonce může zvyšovat naději na přežití intoxikovaného. Silymarin je vhodným podpůrnýn prostředkem pro různé typy zejména redukčních diet a pozitivní roli sehrává i během chemoterapie (tady je ale vždy nutno o tomto informovat ošetřujícího lékaře!).

Metabolismus Silymarinu

Silymarin ve své nativní podobě (nažky bodláku) je téměř nerozpustný ve vodě. Odvary a nálevy z rozdrobněných (drcených) plodů se ukázaly jako nejméně vhodným řešením pro efektivní  orální aplikaci komplexu flavonolignanů ostropestřece mariánského. Byly činěny různé pokusy o zvýšení biologické dostupnosti (vstřebatelnosti) obsahu semen ostropestřce. Ideálním se jeví použití standardizovaného mikronizovaného extraktu z nich. O procesu mikronizace viz níže. Mikronizovaný Silymarin se  naopak velmi dobře  vstřebává z trávicího traktu a rychle se vylučuje do žluče  (již 45 - 60 minut po podání). Vlivem zpětné resorpce z tlustého střeva se enterohepatálním oběhem dostává do jater, která chrání. 

Připomínka k podávání Silymarinu

Odborníci  na výživu a trávicí  procesy  dospěli k názoru, že pro dosažení optimálních účinků při  poruchách činnosti jater je vhodné podat přípravek s Ostropestřcem cca 30 minut před jídlem. Je vhodné dodržovat tento cyklus podání: užívat po dobu 4 týdnů a potom na týden podávání  vysadit.

Něco málo k procesu mikronizace 

Každý doplněk stravy, ať už je to vitamínový, minerální, nebo bylinný, vždy hraje o čas. Máme na mysli čas, který má tableta či kapsle v trávicím traktu na to, aby se rozpadla a došlo k jejímu „osvojení“, tedy vstřebání. Moderní a současně šetrné technologie dnes dokáží zvýšit biologickou dostupnost účinných látek několikanásobně. Jednou z možností je zmenšení rozměru částic čistě fyzikální, nicméně extrémně šetrnou metodou. Všechno se skrývá pod jediným tajemným slovem – mikronizace.

Obecně platí, že čím je molekula ústy podané látky větší, tím obtížněji se v lidském trávicím ústrojí vstřebává. Podobně to platí pro velikost částic – menší částice mají daleko větší šanci, že budou vstřebány a dostanou se na místo účinku. Mikronizací tedy nazýváme metodu, jak částice efektivně zmenšit a tím zvýšit účinnost finálního produktu. Mikronizace se provádí ve speciálním stroji – mikronizéru. Tady se fyzikální metodou z běžného bylinného prášku, který tvoří základ výlisku tablety, stane jemný pudr. Přesněji řečeno – flavonoidy ostropestřce mariánského, ze kterého se vyrábí Naturprodukt Sylimarin, jsou z původní velikosti cca 80 – 120 µm rozděleny na elementy o velikosti cca 12 µm! (1 µm je tisícina milimetru, pozn. red.)

Takto ošetřená látka mnohonásobně zvětší svůj povrch. Důsledkem této úpravy dochází k výraznému zlepšení biologické dostupnosti a tím i účinnosti, stability a kýžený efekt se dostavuje rychleji. Úprava mikronizací také umožňuje snížit dávkování a s tím je spojena možnost snížení zátěže zažívacího traktu, snížení výskytu a závažnosti nežádoucích účinků. Samo označení, že jde o produkt mikronizovaný již upozorňuje na zvýšenou biologickou dostupnost. Biologická dostupnost léčiv a přírodních látek se u každého jednotlivého člověka může pro stejnou látku pohybovat v určitých mezích a není tedy naprosto stejná. Platí, že „není zcela rozhodující, kolik léčiva, potravy nebo doplňku stravy bylo podáno, ale kolik  z toho tělo dokáže využít“. Takzvaná  biologická dostupnost, tedy procento látky, které se dostane až na místo určení, t.j. k buňkám a jejich receptorům, je po procesu mikronizace podstatně vyšší.

Nyní se můžeme vrátit k samotnému úvodu stati o mikronizaci. Ke hře o čas. Je to skutečně tak. Fyziologická doba setrvání potravy (nebo i tablety s účinnou látkou) v lidském tenkém střevě je cca 4 h. Během této doby se musí tableta rozpadnout a dostat krví do jater. Čím je větší její povrch, tím se rychleji rozpadá a lépe prostupuje do krve. Když už jsme u silymarinu samotného, pak pouhé pojídání semínek ostropestřce mariánského pro zdraví jater nemá prakticky žádný význam, a to ani když se řádně rozmělní v ústech. Mikronizované extrakty v tabletě mají oproti tomu efekt mimořádný, právě onou dramaticky zvýšenou biologickou dostupností. Bylo klinicky prokázáno, že tableta z mikronizovaného sylimarinu má cca 3x větší biologickou dostupnost, než běžný doplněk stravy na bázi extraktu semen této byliny, což je přímo dramatický rozdíl.

Co se týče technologie tzv. „suché“ mikronizace samotné, tak musí splňovat ještě další podmínku. Během procesu mikronizace nesmí vnitřní teplota stoupnout natolik, aby poškodila nebo zničila ceněné flavonoidy natolik, že by ztratily svou biologickou hodnotu. Důmyslný regulační mechanismus tedy udržuje nejen stálé otáčky mlecího stroje na 10 000 / minutu, ale také měří teplotu. Produkty, vyrobené takovouto šetrnou metodou pak mohou nosit certifikát „Quality – Micronization Technology“ , což je forma jakéhosi kulatého razítka. Naturprodukt Silymarin je právě proto díky mikronizaci tak účinný a tím pádem i vyhledávaný.

Spolu se Silymarinem objevte i ZIBESIL

ZIBESIL představuje unikátní formuli na podporu ochranné funkce jater a činnosti imunitního systému. Pouze na bázi přírodních komponent, nicméně velmi chytře sestaven tak, aby se uplatnil jejich synergický efekt. Zinek + Betaglukan + Silymarin, to je ZIBESIL. Betaglukan i Silymarin v mikronizované podobě se všemi benefity z toho plynoucími a k tomu denní dávka zinku v jedné kapsli. Celá kompozice vypadá jednoduše, je jednoduchá, nicméně funguje fantasticky. Na období zvýšeného výskytu infektů různých druhů je vynikající. Osobní zkušenosti našich uživatelů to dnes a denně potvrzují.

Richard Sklář

Zpět do obchodu