Vyzkoušejte produkt z hořčíkové řady ❤️ IQ MAG a dáme vám 🚚 dopravu ZDARMA na celou objednávku 👍

Jak na svalové křeče?

Jsou křeče problém sportovců či seniorů?

Kdo nikdy nezažil žádnou svalovou či jinou křeč, může se s přehledem považovat za člověka, který se narodil na šťastné planetě. Křeče svalstva, ať už příčně pruhovaného nebo hladkého, jsou vždy jednak velice nepříjemné, ve druhém plánu ale mohou avizovat nějaký hlubší problém, zejména pokud se opakují a jejich frekvence má tendenci se zvyšovat. Proto je dobré se alespoň obecně s mechanismem vzniku křečí seznámit.

 Křeče2

Jak vznikají křeče?

Příčin vzniku křečí bývá zpravidla vícero a často dochází k jejich kombinaci. Není tedy vždy jednoduché odhalit jejich skutečný původ. V úvodu jsme si řekli, že křeč může postihnout jak hladké, tak příčně pruhované (kosterní) svalstvo. V následujících kapitolách bude řeč o křečích kosterního svalstva, protože náprava křečí hladkého svalstva patří už do rukou lékaře. Také chorobné stavy, jako např. epilepsie, tetanie, delirické stavy alkoholiků nebo jiné diagnózy rovněž náleží k lékařské péči. Náprava těchto nemocí přesahuje rámec tohoto článku a dále se jimi nebudeme zabývat

Pro kosterní svalstvo jinak zdravého člověka platí jedno zásadní pravidlo - pokud vím, že křeče vznikly z předchozí nepřiměřené (často hraniční) námahy a s tím spojeného minerálního a energetického deficitu, nebo trvající svalové dysbalance, lze se spolehnout na svépomocná řešení. Křeče mohou být lokální (v chodidle, v lýtku, na zadní straně stehna atd...), nebo se mohou začít projevovat celkově, což už bývá známka vážného stavu a vyžaduje okamžitý zásah poučené osoby nebo rovnou lékaře.

Svalovou křeč si můžeme definovat jako nekontrolovatelný a náhlý stah dané svalové skupiny nebo skupin svalů. Je to bolestivý děj, odehrávající se na bázi minerálních posunů a zvýšené nervosvalové dráždivosti mimo naši vůli. Přichází často náhle, bez varování a má ostrý nástup. Pokud se objeví během pohybové aktivity, pak vždy vede k přerušení konkrétní činnosti a donutí dotyčnou osobu alespoň ke krátkému odpočinku, poskytnutí nezbytného času na relaxaci, doplnění živin a alespoň částečné odplavení nahromaděných zplodin výměny látkové. V takovém případě můžeme směle tvrdit, že křeč je přítel. Je něco jako poslední instancí před mnohem vážnějšími následky, které by mohly nastat, kdybychom varovné signály těla volním úsilím odmítali poslouchat.

Křeče, které nás zastihnou nepřipravené, třeba ve spánku nebo během delšího sezení (např. dlouhá cesta letadlem v ekonomické třídě s omezenými možnostmi pohybu), pak bývají následkem nedostatečného krevního zásobení v dané oblasti. Spánkové nebo klidové křeče, které se mnohem častěji vyskytují u osob 50+, mohou signalizovat poruchu oběhového systému a ve vlastním zájmu je vždy dobré se nechat vyšetřit odborníkem.

Jak předcházet křečím?

Nejjednodušší rady, které mohou už znít jako klišé, jsou: nepřetěžovat pohybový aparát (zejména jednostranně), sledovat a správně číst signály těla, dbát na dostatečný přísun tekutin a plnohodnotných živin, dopřát tělu čas na regeneraci, udržovat si optimální tělesnou hmotnost. To jsou alespoň základní a obecná doporučení, na kterých se vyplatí stavět. Pro osoby, které si uvědomují, že v rámci kondice by občas bylo dobré vystoupit z komfortní zóny, ačkoli aktivní pohyb předtím dlouhodobě opomíjely, je nutné pozvolné přivykání na zátěž. Tedy nikoli z nuly na sto, jak se říká, ale plynule, postupně a docela opatrně. Adaptace na zátěž funguje v každém věku, jen v tom vyšším je nutno jí dopřát více času, obrnit se trpělivostí. Vyhneme se tak nejen riziku zranění, ale také možnému vzniku svalových křečí. S klidem můžeme tvrdit, že pravidelné fyzické aktivity vedou v rámci adaptačních procesů k lepšímu hospodaření s minerály a živinami, k rychlejšímu odplavení únavových metabolitů, k lepšímu spánku a tím pádem i k celkově rychlejší regeneraci. Výkonnostní a vrcholoví sportovci mají nařízenou odbornou regeneraci, masáže a další techniky, sloužící ke zkrácení návratového času pro další výkon. My ostatní, hobbíci, držíme vše ve vlastních rukou. Proto pořizujeme masážní krémy a gely, učíme členy rodiny masážním technikám, chodíme do sauny nebo kryokomory, děláme strečink a doufáme, že vše děláme správně, že nám výkonnost poroste a svalové křeče nás minou.

Tady je na místě si odpovědět na titulní otázku - jsou křeče problémem jen sportovců, nebo seniorů? Vzhledem k zvětšujícímu se procentu obyvatelstva se sedavým způsobem života lze říci, že při nárazové zátěži se lze ke křečím svalů úspěšně dopracovat. Vytrvalostní sportovci, podávající často hraniční výkony a senioři sice budou majoritní skupinou, nicméně mladší a hlavně nesportující ročníky mohou nástup svalových křečí očekávat rovněž. A že svalové křeče přicházejí zejména v okamžicích , kdy je nejméně čekáme, to už je něco jako kouzlo nechtěného.

Co dělat když křeče přijdou?

To je další otázka za sto bodů. Jak už bylo řečeno, křeče může vyvolat choroba (náprava patří do rukou lékaře), nadměrná fyzická zátěž (často spojená se silným  pocením), nedostatek minerálů, ale i nadbytek minerálů (užívání vysoko nad stanovenou referenční hodnotou příjmu, tzv. RHP).  Lokální  nápravy lze docílit opatrným natažením staženého svalu protipohybem a následnou masáží postiženého místa - ideálně gel nebo krém s obsahem uvolňujících látek. Pokud jsou svalové křeče způsobeny deficitem minerálů, pak je nutné je co nejrychleji doplnit, např. formou vhodného isotonického nápoje, nebo pomocí doplňků stravy zejména na hořčíkovém základě s přidaným draslíkem a vitaminem B6.

CRAMPS

Přípravek IQ MAG Křeče se jeví jako velice vhodná forma, stačí jednu šumivou tabletu rozpustit ve vodě a vypít. Osvěžující grepová příchuť je pak takovým malým bonusem. Tabletová forma s originálním složením a rychlým nástupem účinku IQ MAG Stop křečím FORTE je s námi již od roku 2021 a za tu dobu pomohla mnoha osobám sportujícím i nesportujícím. Originalita produktu IQ MAG Stop křečím FORTE spočívá v přidání extraktu z kůry stromu chinovníku červeného (lat. cinchona succirubra) k minerálnímu základu hořčíku a draslíku. Dále zde najdeme důležité vitaminy B3, B6 a E k podpoře účinků. Kůra chinovníku je známá svou schopností uvolňovat svalstvo a předcházet tak křečím. Jistá asociace s chinovníkem a antimalarickým chininem je na místě, z kůry chinovníku se v dřevních dobách skutečně získával chinin jako lék proti malárii, samozřejmě do doby, než byl chinin vyroben uměle a levněji. Protože chinovník a chinin mají něco společného, nelze produkt IQ MAG Stop křečím FORTE doporučovat těhotným ženám s ohledem na uvolnění svalstva a vznik rizika předčasného porodu, rovněž během laktace a pro malé děti se přípravek nedoporučuje. No a my ostatní můžeme jen těžit z výhod běžného bytí bez nepříjemných křečí. 

-RS-

 

 

 

Zpět do obchodu