Vyzkoušejte produkt z řady ❤️ SheCosmetics a dáme vám 🚚 dopravu ZDARMA na celou objednávku 👍

Bodnutí hmyzem

Hmyz občas i bodá a štípe a jak z toho ven

Pamatujete na legendární televizní film "Jak dostat tatínka do polepšovny"? V jedné scéně malý Vašek přeruší vzácnou intimní chvilku svých rodičů křikem, že ho štípla vosa. Ve scénáři to asi bylo jen proto, aby se rodiče k sobě nedostali moc blízko, poněvadž jinak by Vaškovi bodnutí vosy přineslo bolest a otok a nutnost nějakého ošetření, alespoň studeným obkladem. Jenže z toho by už pak vyprchala veškerá legrace a o to přece ve filmu šlo. 

Ale od "Polepšovny" zpět k našemu létu. S rojením turistů do možných i nemožných destinací se samozřejmě rojí i hmyz a s ním většinou žádná legrace nebývá. V teple je mu dobře a vesele se množí. Některý hmyz nás, lidi, jen otravuje svým bzučením nebo lezením po obnažených částech těla, jiný ale dokáže pořádně zatnout tipec. Ať už z důvodu obživy (chutná mu naše krev), v sebeobraně, nebo jen agresivně reaguje na narušení své výsostné zóny. Ať je to jak chce, takový štípanec je vniknutí cizího tělesa přes kůži do těla a s tím se pojí buď bakteriální a virový přenos, nebo současně i vstříknutí více či méně účinného jedu. A pak to začne svědět, bolet a někdy i pálit až k nesnesení.

wasp

Každý jsme jiný a na identický štípanec reagujeme jinak. Zatímco jeden nad bodnutím vosy mávne rukou, jinému místo vpichu zarudne, oteče a zatraceně nepříjemně bolí i půl dne. Další může být na hmyzí bodnutí reagovat alergickou reakcí a tady hrozí až anafylaktický šok. V takovém případě je nutný lékařský zásah, ale to je už jiná liga. Pojďme si povídat o tom, co v případě bodnutí hmyzem zvládneme sami.

Jak postupovat v případě poštípání?

Zejména u menších dětí, kde v případě poštípání hrozí škrábání ran a zanesení infekce, je nutno důkladně zvážit nutnost odborného ošetření. Ať už je ale člověk v dětském nebo dospělém věku, měl by jen pro klid duše místo vpichu desinfikovat. V 99 % případů se nemusí nic stát, ale to i jediné procento, pakliže si vybere zrovna vás, může znepříjemnit nejen dovolenou, ale i život. Třeba vznikem infekce a dalších možných komplikací s tím souvisejících. Tady plně postačí otevřít lahvičku slivovice, kterou si většinou běžně na cesty bereme s sebou a tato národní pálenka funguje perfektně i k zevní desinfekci. Proti svědění je pak vhodný studený obklad nebo led. Také se doporučuje místo zklidnit přiložením plátku cibule. Jenže budeme pamatovat na cibuli třeba v Údolí králů nebo při návštěvě Angkor Wat?

Elegantní řešení při bodnutí hmyzem

Tahat s sebou kvůli hmyzu na prázdninový výlet jogurt, cibuli nebo výrobník ledu se jeví buď jako poměrně těžkopádná záležitost, nebo by mohlo jít o námět na uvolněnou letní komedii či novelu. V praxi ale určitě uvítáme nenápadného a hlavně skladného pomocníka, na kterého se lze vždy spolehnout. Tyčinka nebo gel po bodnutí hmyzem AFTER PICK se parádně vejdou do batůžku nebo i do kapsy a jsou vyrobeny na bylinné bázi (heřmánek, lékořice, arnika, aloe vera) s přídavkem regeneračního panthenolu a hojivého alantoinu. V případě kousnutí nebo bodnutí hmyzem stačí postižené místo ošetřit tyčinkou nebo gelem AFTER PICK. No a to je vše. Svědění, pálení a případný otok budou za chvíli minulostí. Máme vyzkoušeno, že vše krásně funguje i na popálení od kopřiv nebo požahání medůzou.

APP

Co je ale nutno mít dále na paměti?

- po bodnutí včelou je nutno co nejrychleji odstranit žihadlo (nutno vytlačit jako třísku, žihadlo se nevytahuje pinzetou). Při alergii mějte léky vždy s sebou!

- vosy nebo sršni své žihadlo mají hladké, takže mohou bodnout vícekrát. Žihadlo nezůstává v kůži. Včely, vosy a sršni se vpichem aplikují i určitou dávku jedu.

- bodnutí čmelákem je sice bolestivé, ale na druhou stranu čmeláčí žihadlo nemá jed. Vzhledem k tomu, jak je čmelák dobrotivý brumla, musíte mu už způsobit velké příkoří, aby zaútočil (např. na něj šlápnout bosým chodidlem)

- bodnutí včelou, vosou nebo sršněm do jazyka nebo krku může způsobit až takový otok, který znepřístupní dýchací cesty, což představuje přímé ohrožení na životě. Tady pomáhá jen rychlý zákrok lékaře a injekce adrenalinu

- tyčinka nebo gel AFTER PICK jsou skladné, účinné a dají se pořídit v lékárnách, nebo rovnou na našem e-shopu: KOUPIT AFTER PICK ZDE

-RS-

 

Zpět do obchodu