Srdce ve stresu

11. září 2001, teroristický útok v New Yorku: ve dvou následujících měsících bylo v nemocnicích a na klinikách registrováno o 49 % srdečních infarktů více než před touto událostí. Tragické události spojené se zemětřesením a tsunami ve Fukušimě způsobilo, že v následujících čtyřech týdnech podlehlo výrazně více lidí zástavě srdce než předtím. Studie prokazují, že tragické události a rozčilení mohou škodit našemu srdci.

Je-li člověk ve stavu psychického napětí, je ve stresu, který v organizmu vyvolá kaskádu chemických reakcí. Rovněž reaguje i kardiovaskulární systém. Do krevního oběhu se vylučují stresové hormony, které zužují cévy, navíc se stresovaní jedinci chovají vysloveně nezdravě. Více nezdravě jí a kouří, málo se pohybují a stresové hormony mají rovněž přímý účinek na stěnu cévní. Nahlodává se aktivita imunitního systému, stoupá hladina krevního cukru…

Proti stresu může každý něco podniknout. Kdo si neví rady, měl by vyhledat pomoc. Tu mohou poskytnout přátelé nebo příbuzní, ale také farář, psycholog nebo domácí lékař. Je potřeba najít někoho, kdo s otevřeným uchem vyposlechne a poradí. Neboť pozitivní přístup k životu může srdce rovněž chránit. To také ukazuje kanadská studie Nova Scotia Health Survey, která probíhala deset let. Podle této studie ten, kdo se umí radovat a s úsměvem kráčí životem, trpí méně často koronárním srdečním onemocněním.

Zdraví vašeho kardiovaskulárního systému můžete účinně podpořit

Naši populaci charakterizuje vysoká úmrtnost na cévní a srdeční onemocnění. Častou příčinou těchto úmrtí je výskyt rizikových faktorů, jako je vysoký příjem živočišných tuků, kouření, stres, vysoká hladina cholesterolu v krvi. Mezi možnosti, jak omezit až zastavit vliv těchto nežádoucích faktorů na náš organizmus, a tím zpomalit až zastavit rozvoj aterosklerózy, patří působení účinných látek silymarinového komplexu obsaženého v přípravku Silymarin forte, který podporuje optimalizaci hladiny lipidů (tuků) a cholesterolu.

Přípravek na ochranu jater a kardiovaskulárního systému byl vyvinut vespolupráci s Ústavem lékařské chemie a biochemie Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho složení je chráněno patentem č. 293046.

RNDr. Eva Holubová