Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová (KH) je přirozeně se vyskytující lineární  polysacharid o velké molekulové hmotnosti. KH tvoří jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. Je přirozenou součástí pojivových, epiteliálních a nervových tkání. Ve velkém množství se nachází v očním sklivci, synoviální tekutině (kloubním mazu) a kůži. Co všechno KH umí? Především na sebe váže vodu (pojme přibližně tisícinásobek vody), moduluje zánětlivou reakci  indukcí uvolňování  cytokinů, likviduje kyslíkové radikály a ovlivňuje proliferaci a diferenciaci buněk. V synoviální tekutině kloubů slouží KH díky svým viskoelastickým vlastnostem jako lubrikans a tlumič nárazů a dále stimuluje jeho endogenní syntézu KH buňkami, zlepšuje metabolizmus kloubních buněk a brání degradaci kloubní chrupavky.

Již v 60. letech 20. století se KH využívala k lokální léčbě u popálenin a kožních defektů. Od r. 1979 je na trhu KH určená pro použití v oční chirurgii. Druhé nejširší využití KH představuje nitrokloubní aplikace u pacientů s artrózou.  Poslední a v současné době velmi oblíbená je aplikace KH k augmentaci a rejuvenaci v korektivní dermatologii a plastické chirurgii (výplň vrásek, vtažených jizev, zvětšení prsou). Neméně časté je užití v přípravcích pro podporu hojení ran a nově se KH začala využívat i v oblasti péče o zrak jako lubrikační látka v očních kapkách nebo v roztocích na kontaktní čočky.

Nejvíce je ale bezesporu vyhledávaná v estetické medicíně jako výplňový, rejuvenční materiál a k zevní aplikaci ve formě krémů. Hlavní výhody,  proč preferujeme kyselinu hyaluronovou:

  • DLOUHOLETÁ ZKUŠENOST
  • NENÍ TŘEBA KOŽNÍHO TESTU NA ALERGII
  • JEDNODUCHÁ APLIKACE
  • OKAMŽITÝ EFEKT IHNED PO APLIKACI
  • LZE KOMBINOVAT S JINÝMI ZÁKROKY

Kyselina hyaluronová má zásadní roli ve fyziologii kůže, v její strukturální funkci a obnově. Má výjimečně vysokou schopnost vázat vodu a vyplňuje prostor mezi buňkami, kterým tak umožňuje vytvářet prostor k jejich dělení a metabolickým funkcím. Během fyziologického stárnutí a také při některých onemocněních ze zevních vlivů (jako např. expozice UV světlu nebo expozice lékům) dochází k poruše její normální funkce a snížení schopnosti hojení. Proto je perfektní jak v augmentaci (tedy výplni propadlých míst), tak v rejuvenaci, kde kůži nejen vyplní, ale navíc se projeví její stimulační účinky na kožní tkáň, a to po mnoho měsíců po aplikaci této látky do kůže.

Injekční aplikace

Abychom ale jen nechválili, aplikace KH s sebou nese i vedlejší účinky, které jsou způsobeny následkem injekční aplikace a zahrnují přechodnou bolest, zarudnutí a otok v místě aplikace. Také je možný výskyt hematomu (tedy modřiny): tu minimalizujete tím, že týden před aplikaci nepoužijete kyselinu acetylsalicylovou nebo NSA (brufen, Ibuprofen…). Ostatní vedlejší účinky jsou vzácné, ale o to více se jich bojíme – je to např. náhodná trombotizace cév při výplni, ztmavnutí kůže a vznik lézí připomínajících akné, granulomy, nekrózy. Kontraindikací aplikace je alergie na aditivní látky, gravidita a kojení. Přípravky jsou distribuovány výhradně lékařům – specialistům (dermatologové a plastičtí chirurgové), kteří jsou náležitě vyškoleni a aplikují přípravky ve zdravotnickém zařízení.

Zevní aplikace

Co se týče zevní aplikace, tedy v produktech, jako jsou hydratační krémy a séra, se molekuly kyseliny hyaluronové nedostanou přes kožní bariéru, protože jsou příliš velké na to, aby je pleť hlouběji absorbovala. Jak ale fungují? Překvapivě dobře: jsou kluzké a dlouho zůstávají na povrchu. Voda, kterou na sebe navázaly, se uvolňuje a vstřebává se do pokožky průběžně. Pleť se tak příjemně hydratací vyplní, působí svěže a hebce. Dlouhodobý anti-agingový efekt je naproti tomu sporný: tvorbu kolagenových a elastinových vláken v pleti nepodpoří.