Jarní očista organizmu

Důvodů, proč nastartovat jarní očistu, je mnoho. Léto se blíží mílovými kroky a většině z nás pravděpodobně zůstalo z  vánočního období nějaké to kilo navíc. Berme ale na vědomí také neustále působící škodliviny z  ovzduší, stravu obsahující umělé konzervanty a barviva, všudypřítomný strašák dnešní doby – stres – a nedostatek času na patřičný odpočinek, ani pohyb. To vše má za následek negativní dopad na naše zdraví. Podívejme se spolu nyní na pár tipů na restart.

Jak na to?

Jarní očistu lze uchopit mnoha způsoby: od radikálních diet, přes držení hladovky a podobné nápady. Jenže právě hladovění může mít za následek další nárůst váhy, což nikdo určitě nechce. Zkusme to tedy pojmout jinak: zaměřme se především na to poskytnout úlevu našemu přetíženému organizmu. Základem by měla být úprava jídelníčku a životosprávy celkově, omezení soli v pokrmech a dostatečný příjem tekutin. Zde však pozor na příjem alkoholu, který se do pitného režimu nepočítá. Aby tělo dostalo dostatečnou dávku regenerace a nabralo energii na nový den, potřebuje přes noc patřičný odpočinek, proto dbejte na dostatek spánku. V opačném případě budete náchylnější vůči infekcím a virům.

Zkuste to s bylinkami

Skvělým pomocníkem jarní očisty mohou být také bylinky. U bylinek však platí více než jinde, že aby účinkovaly cíleně, musí být ve vyváženém poměru. Můžete si je samozřejmě nasbírat i sami, ale pokud tyto možnosti nemáte, můžete využít našich tří „očistných“ produktů, které vám nyní blíže představíme…

Švédské byliny

Tato bylinná směs slouží k  domácí přípravě švédských kapek. Obsahuje jasan mannový (pomáhá udržovat zdraví trávicího traktu a  střevní pasáž), šafrán setý (napomáhá relaxaci a udržení pozitivní nálady), hořec žlutý (povzbuzuje tělo a napomáhá pohodlnému trávení), anděliku lékařskou (napomáhá zdraví jater, udržení správné kyselosti žaludku a má vliv na zažívání a udržení trávicích funkcí), zázvor (napomáhá zdraví trávicího a oběhového systému, má vliv na hladinu krevního cukru) a dále kurkumovník zedoárový, pomerančovou kůru, slivoň švestku, pupavu bezlodyžnou, myrhovník pravý a kafrovník lékařský. Důležitou informací je fakt, že neobsahuje cukr.

Postup pro přípravu je jednoduchý:

1. Obsah sáčku (30 g) vsypete do čisté širokohrdlé láhve a přelijete 0,5 litru 40% lihu, žitné pálenky nebo slivovice a  protřepete.

2. Za každodenního občasného protřepání necháte vyluhovat po dobu 10 dní.

3. Poté směs přecedíte a vylisujete přes čisté plátno do tmavé láhve. Dle potřeby můžete přisladit.

Švédský čaj

Další variantou je bylinná směs v nálevových sáčcích, která slouží k přípravě čaje na podporu trávení. Hlavním rozdílem oproti Švédským bylinám a Švédskému elixíru je absence alkoholu. Hlavními složkami jsou andělika lékařská (přispívá k dobrému zažívání a chuti k  jídlu), pampeliška lékařská (udržuje detoxikaci těla stimulací vylučovacího systému), máta peprná (pomáhá při trávicích potížích, plynatosti a křečích v břiše), benedikt lékařský (pomáhá udržovat žaludek a střevo v harmonické rovnováze) a lékořice lysá (pomáhá udržovat rovnováhu a komfort v zažívacím systému u  osob s citlivým zažíváním). Dále obsahuje jablečník lékařský, meduňku lékařskou, měsíček zahradní a heřmánek pravý.

Švédský elixír

Představuje asi nejpohodlnější verzi z hlediska přípravy, je totiž určen k  okamžité konzumaci. Obsahuje výluh z bylinek z ekologického sadu v bio kvalitě, neobsahuje denaturovaný líh, nýbrž pravý nefalšovaný calvados z  ekologického sadu. Má stejné složení jako Švédské byliny a  ideální je přidat 3–4x denně jednu čajovou lžičku do šálku bylinného čaje a pomalu vypít. Tato kúra je vhodná po dobu dvou až tří týdnů, ne déle. Poté musí následovat 10denní až dvoutýdenní pauza.

Zevní užití

Bylinky nejsou určeny jen k přímé konzumaci. Velmi významnou roli hraje jejich zevní použití ve formě obkladů, koupelí. Vynikajícím příkladem je Priessnitzův zábal, který působí chladivě, protizánětlivě a dezinfekčně a v daném místě zvyšuje prokrvení.

Tip na Priessnitzův zábal

1. Nejprve natřete příslušnou partii kůže, na které má obklad být, měsíčkovou nebo jinou mastí.

2. Pak vezměte kus vaty o velikosti ošetřovaného místa a dejte na ni roztok (vata smí být jen navlhčená, nesmí z ní kapat).

3. Tento obklad nyní přiložte na postižené místo a zakryjte mikrotenovým sáčkem nebo jinou fólií, igelitem.

4. Poté obklad zatočte do šátku a upevněte pomocí obvazu. 5. Obklad by měl působit alespoň hodinu, ideálně přes noc!

Mgr. Renata Ožanová