Jak na suchou pleť?

Jak najít vhodnou kosmetiku na suchou pokožku?

Miliony lidí na celém světě mají suchou pokožku, její přirozená ochranná vrstva je tedy narušená. Mazové žlázy nevytvářejí dostatek lipidů, z  pokožky pak uniká velké množství vody. Ta je drsná, vznikají na ní zarudlá místa a dotyčná osoba cítí pnutí a svědění. Nedostatek lipidů způsobuje rovněž nedostatek přirozených ochranných faktorů, jako je urea, soli a glukóza.

U tohoto typu pleti je třeba se vyhýbat produktům s  obsahem minerálních olejů, jako je vazelína, jelikož ucpává póry. Stejně tak je potřeba opatrnosti u přípravků s  obsahem alkoholu, a to hlavně ve starším věku. Zbavuje totiž pokožku vlhkosti a zesiluje její suchost. Vysoké požadavky má pokožka při chemoterapii a ozařování. Čím déle terapie trvá, tím bohatší by krém měl být. Doporučuje se již na začátku terapie se intenzivně starat o pokožku, aby se zabránilo jejímu vysušování. Zarudnutí a svědění v  průběhu ozařování lze mírnit kosmetickými prostředky s  obsahem lipidů a panthenolu.

V Itálii je olivový olej více než jen potravina. Je životním stylem a důležitým hospodářským faktorem. Především v hornatých provinciích Toskánska můžeme vidět olivové háje, kam až oko dohlédne. Olivový olej se exportuje do celého světa a obchod běží dobře. Dříve se v zahraničí používal na saláty, ale nyní se z něho dá připravit mnohem vice. A neslouží pouze jako potravina, ale používá se i k výrobě kosmetiky. I když naše prababičky věděly, že olivový olej prospívá suché pleti, nehrál olivový olej dlouhou dobu v komerční výrobě kosmetiky žádnou důležitou roli. To má také svůj důvod. Zpracovat olivový olej je komplikovanější než např. silikonový nebo parafínový olej. Má svou specifickou vůni a může žluknout, což se při výrobě musí zohlednit.

V posledních letech však kosmetický průmysl znovuobjevil olivový olej, přírodní kosmetika zažívá vzestup a roste také poptávka po přírodních kosmetických produktech.

Olivový olej prospívá suché pokožce, z 85 % obsahuje esenciální mastné kyseliny, kterých se právě suché pleti nedostává. Ty jsou potřebné pro výstavbu přirozené bariéry, která chrání naši pokožku před vysoušením. Celý potenciál tohoto oleje byl objeven poměrně nedávno a spočívá v antioxidativním účinku. Jiné rostlinné oleje, jako např. olej z kukuřičných klíčků, který se při výrobě kosmetiky také používá, obsahuje rovněž vitamin E, ale té – měř žádné polyfenoly. Studie prokázaly, že hydroxytyrosol, obsažený v extra panenském olivovém oleji, je jedním z nejsilnějších antioxi – dantů vůbec.

Kosmetická řada Rugard německé produkce společnosti Dr. Scheffler obsahuje ve svých produktech olivový olej. Produkty posilují ochrannou bariéru pokožky, mírní vrásky, zlep – šují elasticitu a pevnost pleti, hydratují.

A tak skoncujete se suchou pokožkou jednou provždy!

RNDr. Eva Holubová