DENTÁLNÍ HYGIENA

Dentální hygiena není kosmetický ani zkrášlovací úkon, ale léčebný proces, při kterém se odstraňuje zánět dásní (gingivitida), zápach z úst (halitóza), krvácivost dásní, zmírnění destruktivních procesů závěsného aparátu zubů (parodontitida), odstranění pigmentací a zabarvení zubů.

Zdraví a funkční chrup, závěsný aparát zubů a ostatní tkáně dutiny ústní se podílejí na celkovém zdraví člověka a významně ovlivňují kvalitu lidského života. Při návštěvě hygienistka nejprve zjistí farmakologickou anamnézu a zdravotní stav pacienta. Některé druhy léků a chorob totiž negativně ovlivňují stav dutiny ústní a chrupu. Poté provede vyšetření indexu krvácivosti dásní, které je nebolestivé, a stanoví tak rozsah zánětlivých a destruktivních změn v dutině ústní. Dále následuje odstranění měkkých a tvrdých povlaků, kterými jsou zubní kámen, zubní plak a pigmentace zubů nad i pod dásněmi. Dočištění se provádí jemnými kyretami a srbky, poté následuje ohlazení a leštění zubů rotačními kartáčky nebo „air flow“ technikou. Následuje výplach ústní dutiny dezinfekční ústní vodou a fluoridace všech zubů. Nedílnou součástí dentální hygieny je instruktáž správného čištění zubů u každého pacienta přímo na míru. Dále hygienistka provede změření mezizubních prostor a nácvik správného používání mezizubních kartáčků a dentálních nití.

Dentální hygiena je vhodná pro:
• děti s mléčným a smíšeným chrupem
• pacienty s fixním ortodontickým aparátem (rovnátky)
• veškerou dospělou populaci k prevenci tvorby zubního kazu a kamene
• pacienty s citlivými zuby a odhalenými krčky
• pacienty s krvácivostí dásní, akutními a chronickými záněty dásní
• pacienty s fixními náhradami (korunky, můstky a implantáty)
• pacienty s částečnými snímatelnými náhradami, u kterých prodlužuje životnost vlastních zubů
• kuřáky a pacienty dýchající ústy

Dentální hygiena se velmi významně podílí na zdraví dutiny ústní. Pravidelné ošetření předchází tvorbě zubního kazu, kamene a zánětlivých procesů v ústech. Jestliže již některé z těchto onemocnění propuklo, pomocí dentální hygieny lze značně eliminovat faktory, které tato onemocnění vyvolala. Redukuje bakterie v ústech, čímž se snižuje riziko infekce, která může vyvolat parodontitidu a zubní kaz. Pravidelné návštěvy dentální hygienistky jsou důležité proto, že v kratších časových intervalech se na zubech a dásních vytvoří měně nežádoucích nánosů, ošetření je pak kratší a pro pacienta příjemnější. Dentální hygienistku se doporučuje navštívit minimálně 2krát ročně.

CO JE TO DENTÁLNÍ HYGIENA?
Dentální hygiena je soubor činností, které provádí diplomovaná dentální hygienistka nebo zubní lékař, jejichž úkolem je motivovat a instruovat pacienta k  pravidelné, systematické péči o dutinu ústní, informovat jej o správné technice čištění chrupu, masáži dásní, používání správných čisticích pomůcek a technik, které by měly obsáhnout všechny nejdůležitější zásady péče o orální zdraví dle současných vědeckých poznatků.

Simona Měrková DiS.,
dentální hygienistka