4 tipy na jak na problémy s chodidly.

Utlačujeme nohy ve špatných botách, zapomínáme se o ně starat a nevěnujeme jim patřičnou pozornost. Trápíme je na vysokých podpatcích nebo trpí kvůli naší nadměrné hmotnosti. Všechny tyto skutečnosti vedou k nejrůznějším potížím, mnohdy až k onemocněním nohou. Stejně tak, jak provádíme generální údržbu našich aut, bychom se měli starat o své nohy.

                                                                                                                                                

Zarostlý nehet

Příčinou vzniku zarostlého nehtu je tlak na nehet, který způsobuje jeho zarývání do kůže na kožním okraji. Jak nehet postupně roste, rozšiřuje se zánět a stupňuje se bolest. Tento stav může být způsoben také tím, že nosíte příliš těsné boty a stříháte nebo pilujete rohy nehtů. Abyste zabránili tomuto problému, musí být nehet z boku vyříznut a jeho část odstraněna. Nejlepší je provést tento zákrok v salonu pedikérky, abyste se vyhnuli komplikacím. Co se domácí péče týče, abyste předešli zarůstání nehtů, můžete například používat produkty s přísadami změkčujícími nehty. Také se doporučuje zastřihávat nehty rovně a nosit pohodlnou obuv.

Kožní mozol

Pokožka tvrdne, aby se chránila před tlakem nebo jiným traumatem. Kožní mozol se nachází nejčastěji na povrchu za prsty a na místech, kde se prsty třou o sebe. Charakteristickým znakem tohoto problému je centrální umístění kosti, která zasahuje hluboko do kůže a je v kontaktu s cévami a nervy. Jakýkoli tlak způsobuje nepříjemné pocity na tomto místě. Abyste se zbavili bolesti, doporučujeme používat speciální produkty, které obsahují například kyselinu salicylovou, která rozpouští tvrdé keratinové hmoty. Pokud tato terapie nefunguje, je potřeba vyhledat pomoc pedikérky.

Mozol

Mozol je kruhové nebo oválné zesílení epidermis. Jeho identifikačním znakem je tvrdá kůže. Nejčastěji se vyskytuje na chodidle, pod hlavičkami metatarzálních kostí. Mozol nemá nervy, ale tvrdý mozol může způsobit bolest tím, že vyvíjí tlak na okolní tkáně. Mozol lze odstranit pouze pomocí speciálních nástrojů.

Popraskaná kůže

Nejčastěji se vyskytuje na místech, kde je pokožka roztažena nebo má nízkou flexibilitu (obvykle na patě, noze a palci). Trhliny mohou mít velmi odlišné příčiny, jako je důsledek nedostatečné hydratace vnějších vrstev pokožky způsobené metabolickými poruchami. Další příčinou může být nadváha, deformace nohou, podráždění pokožky způsobená nepohodlnými botami nebo kožními chorobami, jako je psoriáza nebo ichtyóza. Často je příčinou popraskání kůže obecné stárnutí těla. Trhliny jsou často velmi hluboké, krvácejí, vyžadují léčbu, ale především pravidelnou péči. Kromě použití krémů na denní mazání (například s vitaminem A) se doporučuje odstranit zhuštěnou pokožku a následně ošetřit speciální maskou na trhliny v salonu pedikérky.